Skip to content

280 Starling RdEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 26, 1999

Property Information

Block2805
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-B&F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage3,046
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,100
69%
Improvement Value:$202,600
31%
Total Assessment$647,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,904+3.1%
2024$19,301+3.1%
2023$18,719+2.7%
2022$18,233+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,046DeedBook 8207, Page 18Recorded9/13/1999

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 7543, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1963