Skip to content

120 Huguenot AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$593,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block2805
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-S-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,114
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,200
62%
Improvement Value:$263,800
38%
Total Assessment$698,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,450+3.1%
2024$20,800+3.1%
2023$20,172+26.5%
2022$15,947+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$593,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 1450, Page 2437Recorded7/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1928