Skip to content

3 Chester PlEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block2705
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-S-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,169
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
71%
Improvement Value:$136,200
29%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,541+3.1%
2024$14,101+3.1%
2023$13,675+2.7%
2022$13,321+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

From:

To:

Sq Ft2,169DeedBook 3786, Page 1806Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,169DeedBook 587, Page 1734Recorded11/22/2010

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,169DeedBook 8492, Page 517Recorded7/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1918