Skip to content

279 Audubon RdEnglewood, NJ 07631

Built 1999

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 12, 1999

Property Information

Block2807
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2S-B-BG-POOL
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage4,832
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,600
37%
Improvement Value:$1,064,900
63%
Total Assessment$1,680,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,642+3.1%
2024$50,079+3.1%
2023$48,566+2.7%
2022$47,306+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 8138, Page 726Recorded1/25/1999

Property Built

Built

Year Built: 1999