Skip to content

300 Robin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1944

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block2807
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-ST&B&AL-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,560
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,800
65%
Improvement Value:$238,600
35%
Total Assessment$681,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,939+5.0%
2024$19,948+3.1%
2023$19,346+2.7%
2022$18,844+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 4021, Page 1379Recorded3/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1944