Skip to content

46 Grant StEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block2904
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,115
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
57%
Improvement Value:$91,400
43%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,545+3.1%
2024$6,347+3.1%
2023$6,156+2.7%
2022$5,996+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,115DeedBook 8740, Page 961Recorded10/29/2004

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,115DeedBook 8345, Page 426Recorded1/30/2001

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 7991, Page 338Recorded8/1/1997

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 7991, Page 335Recorded8/1/1997

Property Built

Built

Year Built: 1933