Skip to content

330 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 9, 2002

Property Information

Block2908
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-B-BG-PL
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage4,212
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$597,600
64%
Improvement Value:$332,400
36%
Total Assessment$930,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,579+3.1%
2024$27,714+3.1%
2023$26,877+2.7%
2022$26,180+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft4,212DeedBook 8470, Page 62Recorded5/14/2002

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 7765, Page 853Recorded2/2/1995

Property Built

Built

Year Built: 1948