Skip to content

371 Audubon RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block2911
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,935
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,200
75%
Improvement Value:$143,300
25%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,562+3.1%
2024$17,031+3.1%
2023$16,516+2.7%
2022$16,088+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500

From:

To:

Sq Ft1,935DeedBook 8429, Page 595Recorded12/18/2001

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7656, Page 373Recorded12/8/1993

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft12DeedBook 7651, Page 139Recorded11/12/1993

Property Built

Built

Year Built: 1953