Skip to content

243 Walton StEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 19, 2014

Property Information

Block3401
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-ST
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,870
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
60%
Improvement Value:$150,100
40%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,515+3.1%
2024$11,166+3.1%
2023$10,829+2.7%
2022$10,548+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 1737, Page 1626Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 9338, Page 201Recorded6/19/2007

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7702, Page 375Recorded6/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1950