Skip to content

153 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block2911
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,054
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
66%
Improvement Value:$132,800
34%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,138+3.1%
2024$11,771+3.1%
2023$11,416+2.7%
2022$11,119-2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 9354, Page 280NU CodeNominal consideration (25)Recorded7/11/2007

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 8804, Page 35NU CodeFamily (1)Recorded4/26/2005

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 8250, Page 589Recorded2/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1928