Skip to content

152 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 2002

Last Sale Price
$706,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block2914
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-VL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,463
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
49%
Improvement Value:$268,200
51%
Total Assessment$530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,299+3.1%
2024$15,806+3.1%
2023$15,329+2.7%
2022$14,931+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$706,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 3522, Page 1424Recorded2/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8291, Page 305NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2000