Skip to content

120 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block2914
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B&AL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,566
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
71%
Improvement Value:$106,000
29%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+3.1%
2024$10,972+3.1%
2023$10,641+2.7%
2022$10,365+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 2374, Page 913Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 8932, Page 247Recorded10/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1963