Skip to content

524 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 14, 2005

Property Information

Block3005
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-CB-OFF-
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage3.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,080,000
40%
Improvement Value:$6,185,100
60%
Total Assessment$10,265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$315,447+3.1%
2024$305,900+3.1%
2023$296,661+2.7%
2022$288,963+0.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$3,430,000

From:

To:

DeedBook 8077, Page 157Recorded6/25/1998

Property Sale

Sale
$1,575,000

From:

To:

DeedBook 8040, Page 585NU CodeFamily (1)Recorded2/3/1998