Skip to content

51 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block3005
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page4FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-F-UG
Dwellings4
ZoningRM-A
Sq Footage3,920
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,400
82%
Improvement Value:$110,600
18%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,438+3.1%
2024$17,880+3.1%
2023$17,340+2.7%
2022$16,890+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988