Skip to content

121 Phelps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block3006
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,298
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
70%
Improvement Value:$88,700
30%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,087+3.1%
2024$8,812+3.1%
2023$8,546+2.7%
2022$8,324+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$174,500

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 8258, Page 121NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/22/2000

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 8243, Page 56NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1906