Skip to content

140 Rockwood PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block3006
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,048
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
42%
Improvement Value:$281,700
58%
Total Assessment$486,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,962+3.1%
2024$14,510+3.1%
2023$14,071+122.0%
2022$6,339+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 4893, Page 1028Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$612,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 3858, Page 1695NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 8468, Page 698Recorded5/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 1928