Skip to content

117 Phelps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1978
Other Exempt

Last Sale Price
$242,449
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block3006
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F-BG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
58%
Improvement Value:$147,900
42%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$5,358-1.0%
2000$5,410+5.1%
1999$5,150+0.3%
1998$5,133+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,449

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 1111, Page 2388NU CodeCharitable / religious (17)Recorded8/2/2012

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 8174, Page 97NU CodeCharitable / religious (17)Recorded6/4/1999

Property Built

Built

Year Built: 1978