Skip to content

320 Robin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block2907
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-ST&F-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,033
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,200
43%
Improvement Value:$566,800
57%
Total Assessment$989,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,392+3.1%
2024$29,472+3.1%
2023$28,582+50.6%
2022$18,976+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,033DeedBook 1176, Page 553Recorded10/17/2012

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 8184, Page 536NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/12/1999

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 7948, Page 893NU CodeFamily (1)Recorded2/7/1997

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7531, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1938