Skip to content

159 Lake StEnglewood, NJ 07631

Built 1973

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block3007
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,116
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
53%
Improvement Value:$203,100
47%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,340+3.1%
2024$12,936+3.1%
2023$12,545+2.7%
2022$12,220+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 2960, Page 1238NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/7/2018

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 9236, Page 356Recorded1/22/2007

Property Built

Built

Year Built: 1973