Skip to content

89 Lake CtEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block3007
Lot46
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage988
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,200
73%
Improvement Value:$74,900
27%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,423+3.1%
2024$8,168+6.5%
2023$7,667+2.7%
2022$7,468+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958