Skip to content

95 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2003

Property Information

Block3007
Lot51
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,406
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
61%
Improvement Value:$109,300
39%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,669+3.1%
2024$8,407+3.1%
2023$8,153+2.7%
2022$7,941+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943