Skip to content

85 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block3007
Lot53
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,500
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
61%
Improvement Value:$115,700
39%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+3.1%
2024$8,731+3.1%
2023$8,468+2.7%
2022$8,248+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 3598, Page 1049Recorded5/14/2020

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 8499, Page 38Recorded8/8/2002

Property Built

Built

Year Built: 1906