Skip to content

503 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$831,444
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block3007
Lot59
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW2-D3
Description1S-B&CB-COM
Dwellings1
ZoningSBD
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
96%
Improvement Value:$25,000
4%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,206+3.1%
2024$18,625-4.5%
2023$19,508+2.7%
2022$19,001-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$831,444

From:

To:

DeedBook 353, Page 1587Recorded2/1/2010

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 8685, Page 985Recorded5/26/2004

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

DeedBook 8254, Page 851NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/9/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000