Skip to content

552 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 10, 2026

Property Information

Block3012
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&AL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,408
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,000
47%
Improvement Value:$221,500
53%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,891+3.1%
2024$12,501+3.1%
2023$12,124+2.7%
2022$11,809+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953