Skip to content

558 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 12, 2004

Property Information

Block3012
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-S& AL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,164
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
63%
Improvement Value:$117,000
37%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+3.1%
2024$9,387+3.1%
2023$9,104+2.7%
2022$8,867+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 8568, Page 343Recorded2/13/2004

Property Sale

Sale
$141,500

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7621, Page 268Recorded7/23/1993

Property Built

Built

Year Built: 1953