Skip to content

393 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 4, 1992

Property Information

Block301
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-VL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
54%
Improvement Value:$98,800
46%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632+3.1%
2024$6,431+3.1%
2023$6,237+2.7%
2022$6,075+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 7566, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1928