Skip to content

44 Belmont StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block301
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
49%
Improvement Value:$96,000
51%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+3.1%
2024$5,611+3.1%
2023$5,442+2.7%
2022$5,301+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928