Skip to content

324 Howell RdEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block304
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-BV
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,550
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
56%
Improvement Value:$118,300
44%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,183+3.1%
2024$7,936+3.1%
2023$7,696+2.7%
2022$7,496+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 4780, Page 1789NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1943