Skip to content

240 Maple StEnglewood, NJ 07631

Built 1992

Last Sale Price
$6,750,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block3203
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,670
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,435,000
40%
Improvement Value:$2,194,300
60%
Total Assessment$3,629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,323+3.1%
2024$105,045+3.1%
2023$101,873+2.7%
2022$99,229-4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,750,000

From:

To:

Sq Ft9,670DeedBook 5241, Page 810NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1992