Skip to content

303 E Linden AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$761,500
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block3203
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-ST&F-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage2,527
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,100
72%
Improvement Value:$208,000
28%
Total Assessment$733,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,528+3.1%
2024$21,846+9.9%
2023$19,883-16.6%
2022$23,846+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$761,500

From:

To:

Sq Ft2,527DeedBook 3385, Page 617NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953