Skip to content

282 Sunset AveEnglewood, NJ 07631

Built 1909

Last Sale Date
Feb 16, 2017

Property Information

Block3305
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-B-BG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,491
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,800
51%
Improvement Value:$477,300
49%
Total Assessment$974,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,934+3.1%
2024$29,028+3.1%
2023$28,151+2.7%
2022$27,421+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909