Skip to content

248 Sunset AveEnglewood, NJ 07631

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block3305
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
DescriptionS-S&F-UG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,385
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
70%
Improvement Value:$184,100
30%
Total Assessment$616,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,933+4.5%
2024$18,110+3.2%
2023$17,555+2.7%
2022$17,093+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929