Skip to content

218 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block3401
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B&VL-AG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,589
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
72%
Improvement Value:$118,100
28%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,959+3.1%
2024$12,567+3.1%
2023$12,187+2.7%
2022$11,871+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 8205, Page 733Recorded9/8/1999

Property Built

Built

Year Built: 1928