Skip to content

250 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block3401
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,586
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
69%
Improvement Value:$124,000
31%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,292+3.1%
2024$11,920+3.1%
2023$11,560+2.7%
2022$11,260+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 4686, Page 1077Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 2219, Page 2405NU CodeOutside sample period (5)Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$559,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 9027, Page 127Recorded3/3/2006

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 8304, Page 230Recorded9/1/2000

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7662, Page 773Recorded1/3/1994

Property Built

Built

Year Built: 1928