Skip to content

614 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block3406
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,220
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
63%
Improvement Value:$169,000
37%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,951+3.1%
2024$13,529+3.1%
2023$13,121+2.7%
2022$12,780+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 3380, Page 1900Recorded10/21/2019

Property Sale

Sale
$160,759

From:

To:

DeedBook 7999, Page 413NU CodeAffiliated entity (3)Recorded8/28/1997

Property Sale

Sale
$163,161

From:

To:

DeedBook 7857, Page 595NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/27/1996

Property Built

Built

Year Built: 1948