Skip to content

631 Ridgeland TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1943
Other Exempt

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Jan 18, 2000

Property Information

Block3406
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
71%
Improvement Value:$111,800
29%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$9,633+3.4%
2018$9,318+0.9%
2017$9,236+0.9%
2016$9,157+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8243, Page 680Recorded1/27/2000

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

DeedBook 7806, Page 198Recorded7/26/1995

Property Built

Built

Year Built: 1943