Skip to content

627 Ridgeland TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$673,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block3406
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-ST&F-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
61%
Improvement Value:$176,100
39%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,709+3.1%
2024$13,294+7.7%
2023$12,349+2.7%
2022$12,029+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$673,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 4800, Page 1206NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 1749, Page 1154Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 8724, Page 539Recorded9/16/2004

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8122, Page 759Recorded11/23/1998

Property Built

Built

Year Built: 1948