Skip to content

131 S Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1926

Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block3501
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class22
Description2S-ST-BG-UG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage6,718
Acreage4.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,655,000
80%
Improvement Value:$645,000
20%
Total Assessment$3,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,409-3.7%
2024$105,280+4.1%
2023$101,150+2.7%
2022$98,525+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926