Skip to content

95 S Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block3501
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building Class20
Description2.5S-F&2S-AL-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage5,517
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,245,000
76%
Improvement Value:$398,000
24%
Total Assessment$1,643,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,489+3.1%
2024$48,961+3.1%
2023$47,483+2.7%
2022$46,250+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft5,517DeedBook 518, Page 1142NU CodeFamily (1)Recorded9/7/2010

Property Built

Built

Year Built: 1907