Skip to content

401 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block3701
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-ST&F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,425
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,100
65%
Improvement Value:$190,800
35%
Total Assessment$550,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,194+3.1%
2024$18,613+3.1%
2023$18,051+2.7%
2022$17,582+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953