Skip to content

317 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1939

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block3701
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1 & 2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage3,226
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,900
53%
Improvement Value:$323,700
47%
Total Assessment$688,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,063+3.1%
2024$22,365+3.1%
2023$21,689+2.7%
2022$21,127+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

DeedBook 8070, Page 55Recorded5/29/1998

Property Built

Built

Year Built: 1939