Skip to content

393 Gloucester StEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block3702
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S&2S-ST&F-AG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,371
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,600
64%
Improvement Value:$220,800
36%
Total Assessment$606,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,644+3.1%
2024$20,020+3.1%
2023$19,415+2.7%
2022$18,911+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958