Skip to content

302 Fountain RdEnglewood, NJ 07631

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block3304
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-B&ST-UG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,552
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$635,400
73%
Improvement Value:$234,900
27%
Total Assessment$870,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,744+3.1%
2024$25,935+3.1%
2023$25,152+2.7%
2022$24,499+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,370,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 4691, Page 1283Recorded5/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1954