Skip to content

491 Cape May StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block3705
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,312
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
60%
Improvement Value:$269,000
40%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,927+3.1%
2024$20,294+3.1%
2023$19,681+2.7%
2022$19,170+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 1566, Page 1574NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$777,500

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 9188, Page 92Recorded11/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1977