Skip to content

462 Cape May StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block3708
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,262
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,700
65%
Improvement Value:$220,300
35%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,206+3.1%
2024$18,625+3.1%
2023$18,063+2.7%
2022$17,594-2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977