Skip to content

433 Eton StEnglewood, NJ 07631

Built 1967

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block3707
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,256
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,800
63%
Improvement Value:$238,600
37%
Total Assessment$641,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,710+3.1%
2024$19,114+3.1%
2023$18,536+2.7%
2022$18,055+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 9147, Page 407NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1967