Skip to content

555 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
May 13, 2018

Property Information

Block3708
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,272
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
63%
Improvement Value:$244,500
37%
Total Assessment$654,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,113+3.1%
2024$19,504+3.1%
2023$18,915+2.7%
2022$18,424+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 2959, Page 2419Recorded6/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1977