Skip to content

466 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$737,500
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block3710
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,602
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,800
60%
Improvement Value:$269,600
40%
Total Assessment$672,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,663+3.1%
2024$20,038+3.1%
2023$19,432+2.7%
2022$18,928+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$737,500

From:

To:

Sq Ft2,602DeedBook 2956, Page 2031Recorded6/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1977