Skip to content

525 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$856,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block3708
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,638
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
60%
Improvement Value:$273,200
40%
Total Assessment$683,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,995+3.1%
2024$20,359+3.1%
2023$19,744+2.7%
2022$19,232+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$856,000

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 4262, Page 1543Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$89,500

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 3682, Page 1336NU CodeFamily (1)Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 8194, Page 322Recorded8/5/1999

Property Built

Built

Year Built: 1977