Skip to content

51 Old Quarry RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block3803
Lot2
QualifierC0011
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2&3S-F&B-BG-IND
Dwellings1
ZoningATH
Sq Footage3,858
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
62%
Improvement Value:$301,900
38%
Total Assessment$801,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,642+3.1%
2024$23,897
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft3,858DeedBook 5371, Page 950Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8474, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1982